DEĞİŞTİREN ADIMLAR DERNEĞİ

Mentörler:

Şebnem Yaşaroğulları
Zeynep Ufuk Ünal

Çırak Mentör:

Kübra Özdemir

STK Temsilcisi:

Barış Oktay
Hale Yıldız

Katılımcılar:

Ahmet Mete Erol
Ecem Ayan
Fatma Kılıç
Feyza Çelebi
Gökçe Yetkin
Gülsün Esin Can
Merve Karagöz
Mustafa Koç
Serhat Kaya

Zeynep Yılmaz
Zübeyde Yılmaz

RENGİMLE GELDİM

 

Projenin Amacı:
Bu projeyle, Değiştiren Adımlar Derneği’nin mevcut sosyal medya hesaplarının ve web sayfasının güçlendirilerek derneğin dijital görünürlüğünün arttırılmasıyla; derneğin süreğen faaliyetleri doğrultusunda ve Renkli Kampüs projesi özelinde daha geniş kitlelere ulaşılması amaçlanmaktadır. Renkli Kampüs katılımcı yelpazesinin çeşitlendirilmesi ve bu çeşitlilik bağlamında kapsayıcılığın artırılması da projenin temel amaçları arasındadır.

 

ÇAĞDAŞ YAŞAMI DESTEKLEME DERNEĞİ

Mentörler:

Uğur Öncü
Dilek Gürsoy

Çırak Mentör:

Ece Aksu

STK Temsilcisi:

Erdem Kartal

Katılımcılar:

Asude Bülbül

Remziye Taşkın

Ayşe Tosun

Berna Nur Güven

Beyza Yarış

Cansu Arıca

Emirhan Değirmencioğlu

Fatih Yüksek

Gülsüm Karadeniz

Merve Ayanoğlu

Süreyya Türk

Yiğit Karataş

Yunus Şimşek

ÇYDD İLE UMUTLA ERİŞİLEBİLİRLİK

Bizler Renkli Kampüs 8. Dönem katılımcılarından oluşan bir ekip olarak engellenen bireylerin Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin bünyesindeki oran düşüklüğünü fark ederek hem engellenen bireylerin aktiflikleri hem de üye sayısının artırılmasına yönelik bir proje yolculuğuna çıktık.

 

PROJE HEDEFLERİMİZ

 • 18-25 yaş aralığındaki engelli/ engellenen bireylerin dernek içindeki oranını yükseltmek.
 • ÇYDD’nin daha erişilebilir bir dernek olmasına katkı sağlamak.
 • Engellenen bireylerin topluma katılımını sağlayacak ve kariyer gelişimini destekleyecek alternatif bir kanal oluşturmak.
 • Hem kendimizin hem de dernek üyelerinin farkındalığını arttırmak.

 

NELER YAPTIK?

 • Bp ile beraber 25 engellenen kız öğrenciye tablet desteği ve eğitim hayatı boyunca burs imkanı sağladık.
 • Okula erişimi zor olan engellenen bir öğrenciye kitap, kırtasiye desteği vb. yardımlar sağladık.
 • Dernek içerisinde engellenen bireylere yönelik bir komisyon kurulmasına ön ayak olduk.
 • Dernek içerisinde belli bir farkındalık oluşmasına yardımcı olduk.
 • Bu farkındalık sayesinde Şişhane binasının yenileme için oluşturulan mimari proje maddelerine “engellenen erişilebilirliği” şartı konuldu.

 

Mentörler:

Cenk Kocabaş

Özlem Alev Atış

Çırak Mentör:

Yekta Tenlik

STK Temsilcisi:

Çağla Aktaş Aytöre

Katılımcılar:

Aleyna Naz Çelimli

Beyza Çelik

Elçim Öztürk

Elif Ece Kurt

Enes Kakşi

Feyza Nur Yıldırım

Kamer Gülçin Yılmaz

Muhammed İşlek

Semra Ceviz

Yonca Hazar

Zeynep Bal

KÖKLERİNE SAHİP ÇIK

Köklerine Sahip Çık Projesi, yaşlıların topluma entegrasyonunu ve yaşlılık üzerine farkındalık oluşturmayı amaçlayan bir sosyal sorumluluk projesidir. Bu doğrultuda yaşlıların sesi olmak ve ötekileştirmelerin önüne geçmek gibi hedefleri de kapsayan proje, ismini yaşlıları toplumun kökleri olarak görmesinden ve projenin amaçları temelinde dallanıp yeşermesinden almaktadır. Kendilerini köklerine sahip çıkarken olgunlaşan meyvelere benzeten Köklerine Sahip Çık Projesi Ekibi, amaçları doğrultusunda iş birliğinde oldukları Hayat Boyu Hayat Dolu Derneği aracılığı ile Bomonti Huzurevi ile iletişime geçerek faaliyetlerine başlamışlardır. Huzurevindeki büyükleri için yılbaşı kartları ve kurabiyeleri hazırlayan ve kartları yeni yıl dilekleri ile tek tek dolduran Proje Ekibi, sosyalleşme hedeflerine ulaşmışlardır. Süreç, huzurevi sakinlerinden gelen teşekkür videoları ve karşılığında gençlerin onlara hazırladığı kendilerini tanıtım videoları ile devam etmiştir. Yaşlılara Saygı Haftası kapsamında gençlerin yaşlılara nasıl sahip çıkabileceği hakkında tavsiyeler veren bir gönderi hazırlanmıştır. Aynı hafta, yaşlı farkındalığını arttırmak amacıyla #köklerimesahipçıkıyorum etiketi altında bir sosyal medya challenge ‘ı başlatılmıştır. Proje ekibinin kendi köklerine yani çevrelerindeki yaşlılara; yakınlarına nasıl sahip çıktığını gösteren challenge hem yaşlı farkındalığı hem de derneğin tanınırlığı için önemli olmuştur.
Ayrıca 82 katılımcı ile genç ve yaşlı arasındaki köprüleri kurmayı hedefleyen bir farkındalık anketi yapılmıştır. En güncel ve en etkili faaliyet ise Yaşlılara Saygı Haftası’nda paylaşılan ekip üyelerinin Huzurevindeki yaşlıları için hazırladığı Potpuri çalışması olmuştur. Proje ekibi tarafından söylenen potpuri çalışması dans ve alkışlar ile dolu bir video ile hayat bulmuştur. Huzurevi sakinlerini de gençliklerine götüren eğlenceli bir çalışma olmuştur.

 

 

YANINDAYIZ DERNEĞİ

Mentörler:

Derya Kılıçalp
Sinan Yoğunali

Çırak Mentör:

Beyza Yıldırım

STK Temsilcisi:

Ali Mert Karaköy

Katılımcılar:

İlhan CEYLAN

Merve GÜRCAN

Şeyma GENÇ

Umutcan MİROĞLU

Hakan ÖZALKAN

Fatih ŞAHİN

Fatmanur ERSİN

Buse GÜREL

 

FLÖRTÜM ŞİDDETSİZ OLSUN

 

Flörtüm Şiddetsiz olsun projesi; flört şiddetinin “psikolojik şiddet” unsurunu ele alan ve üniversite öğrencilerinde farkındalık oluşturmayı amaçlayan bir projedir. Bu amaçla öğrenci kulüpleri aracılığıyla öğrencileri yazılı, sözlü ,sesli içeriklerin, kaynakların ve uygulamaların bulunduğu rehber olacak bir kitle  buluşturur. Akran etkisi ile öğrencilerin engellenebilir,önlenebilir, öğrenilebilir tutum ve davranışlarda olumlu ve kalıcı etki etki yaratmayı hedefler.

 

 

Mentörler:

İdil Seven 

Dilda Gümüşçü

Çırak Mentör:

Zeynep Sayıner

STK Temsilcisi:

Bahar Özay

Katılımcılar:

Ayşen Demirtaş 

Betül Çelik 

Beyza Güneş 

Dilba Anuk 

Fatma Yıldız 

Leyla Türk 

Mehmet Eren Mıhçı 

Sefer Saatçi 

Yusuf İzettin Biçer

PLASTİĞE KAÇMA


Proje Amaçları:

 • Plastik farkındalığı yaratmak
 • Çocuklarda ve gençlerde çevre bilinci oluşturmak adına örnek bir proje yürütmek.
 • Plâstik ürünlere doğa dostu alternatifler sunarak insanları bu ürünlerin kullanımına teşvik etmek
 • Tek kullanımlık plastiklerin kullanımını azaltmak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YÜZÜMLE MUTLUYUM DERNEĞİ

Mentör:

Ela Horozoğlu
Elif Şenle

Çırak Mentör:

Esra Gayretli

STK Temsilcisi:

Aysun Aktaç

Katılımcılar:

Batuhan Kaya

Berfin Değirmenci

Şevval Ancın

Yusuf Şahin Yılmaz 

Ömer Yılmaz

Ayşe Terziören

İrem Erdem

EŞİT YÜZLER GÜÇLÜ KAZANIMLAR

 

Bizler, Eşit Yüzler Güçlü Kazanımlar ekibi, Yüzümle Mutluyum Derneği ile ortak hareket ederek, derneğin bilinirliğinin artması ve yüz bölgesinde görünür farklılığı olan bireylerin toplumda yaşadığı sorunların çözülmesi ve sosyal farkındalığın artması için kasım ayından nisan ayına kadar birçok toplantı gerçekleştirerek fikirlerimizi, hayallerimizi ve isteklerimiz paylaştık. Yüzümle Mutluyum Derneği’nin ‘eşit haklar ve eşit şanslar’ mottosunu benimseyerek, derneğin kuruluş amacını oluşturan yüz bölgesinde görünür farklılığı olan bireylerin toplumda daha rahat yer bulması fikrini nihai hedef olarak belirledik. Bu kapsamda; sosyal hayat, iş hayatı ve birçok yaşam alanında farkındalık sağlamanın ve yüz bölgesinde görünür farklılığı olan bireylere karşı oluşan önyargının kırılmasının yollarını aradık. Tüm bunların sonucu olarak;

 • Bilgi Üniversitesi Sosyal Kuluçka Merkezi ve Sabancı Üniversitesi CIP ile üniversite iş birliklerinde,
 • Youtube üzerinden gerçekleşen Sosyal Kafa ve Soramazsın yayınları, derneğin Vikipedi sayfası ve dernek hakkında Ekşi Sözlük entryleri ile sosyal medya platformlarında, 
 • İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Avcılar Belediyesi ve Esenyurt Belediyesi bünyesinde hazırladığımız afişlerin asılması için yapılacak iş birlikleri ile belediye iş birliklerinde,
 • Borusan Enerji ile fotoğrafsız özgeçmiş uygulaması ile birçok atılım gerçekleştirdik. 

Proje Amaçları ve Sonuçları:

 • Hazırladığımız afişleri farklı şehirlerde insanları rahatça görebileceği yerlere asarak derneğimiz bilinirliğini arttırırken aynı zamanda sosyal medya platformları üzerinden yaptığımız yayınlarla ve hazırladığımız yazılarla da toplum bilincinde bir fark yaratmaya çalıştık. 
 • Üniversitelerle yaptığımız iş birliklerinde genç yaştaki insanlara ve akademik camiaya seslenmeyi amaçlarken; fotoğrafsız özgeçmiş uygulamamız ile de iş hayatında bir etki yaratmayı hedefledik. 
 • Belediyelerle olan iş birliğimiz ise insanlara daha kolay ve kısa yollardan ulaşarak derneğin tanıtımını yapmamızı sağladı. 

Özetle bizler, hayata geçirdiğimiz ve geçirmekte olduğumuz bu projelerle, yüz bölgesinde görünür farklılığı olan bireylere karşı oluşan önyargı ve tabuların yıkılması, bireylerin herkes gibi eşit haklar ve eşit şanslarla toplumda yer edinmesini ve derneğimizin daha çok insana ulaşmasını amaçladık ve bu uğraşlarımızın da karşılığını almaya başladık.