Sık Sorulan Sorular

1. Derneğin İçeriği Nedir?

Misyon: Değiştiren Adımlar Derneği olarak; bağımsız, özgün, kendi kaynaklarını yaratan ve değişimin temsilcisi olan tüm kişi ve kurumları samimi bir ortamda bir araya getirerek program ve projeler üretmektir.

 

Vizyon: Değiştiren Adımlar Derneği olarak; çeşitliliğin kabul görülmesi ve birlikte yaşam kültürü oluşturulmasıdır. Çeşitliliğiyle benimsemiş olduğumuz bu yaşam kültürünü geliştirmek ve bu konuda Türkiye’de ilk akla gelen STK olmaktır.

Değiştiren Adımlar Derneği olarak iddiamız; Çeşitliliğin kabul gördüğü yenilikçi ve gelişen bir toplum için birlikte yaşam kültürü oluşturuyoruz

 

Değerlerimiz: Eşitlik, Sorumluluk, Öncü olmak, Duyarlı olmak, Çeşitlilik, Demokratik olmak, Değiştiren, Çevreci, Yapıcı olmak, Bağımsızlık, Önyargısız olmak

2. Dernek Olarak Hangi Faaliyetleri Sürdürüyorsunuz?

Renkli Kampüs

Farklılıklarımızın zenginliğimiz olduğu bilinciyle, sorumlu liderler yetiştirme amacıyla, üniversite öğrencileri için tasarlanmış, tamamıyla ücretsiz, gönüllüler ve destekçileri ile yürüyen bir liderlik programıdır.

Renkli Kampüs Programı, üniversitelerde eğitim gören engelli ve engelsiz öğrencilerin, doğru alanlarda istihdam, liderlik, bilgi ve becerilerini geliştirecek modülleriyle destek vermeyi amaçlamaktadır.

 

Yeni Ufuklar

Cenk Tekkaya Denizcilik sponsorluğunda Renkli Kampüs mezunları ve derneğimizdeki gönüllülerin katılabildiği ileri liderlik eğitim programıdır.

Programın amacı ise; takım sporu olan yelken ile modüllerde edindiğimiz liderlik becerilerini test etmek ve geliştirmektir.

 

Sosyokrasi Yönetim Kültürü

Değiştiren Adımlar Derneği, dünyadaki tüm yeniliklerin ve farklılıkların öncüsü olmayı hedeflemektedir. Bu doğrultuda hedeflerine ulaşmak için bir dernek olarak dünyadaki tüm yenilikleri araştırır, öğrenir ve uygular. Dünyada yeni bir yönetim kültürü olarak kabul edilen sosyokrasi kültürü her geçen gün kendini geliştirmektedir. Değiştiren Adımlar Derneği, bu yeni yönetim kültürünü takip etmekte ve uyum sağlamaya çalışmaktadır. “Farklılıklarımız zenginliğimizdir” sloganıyla başlattığımız bu uzun yolculuğumuzda Değiştiren Adımlar Derneği, sosyokrasi yönetim kültürünü benimsemiş ve dernek içerisinde bireylerin tam katılım sağlayarak daha aktif olmasını ve faaliyetlerin sürdürülebilirliğini amaçlamaktadır.

Sosyokrasi Yönetim Kültürü dernekte çalışan gönüllü arkadaşlarımız tarafından araştırılmış ve bize sunulmuştur. Bu sunum sonrasında Sosyokrasi Yönetim Kültürü Değiştiren Adımlar Derneği  tarafından kabul edilmiş ve hedeflerinden biri haline gelmiştir.

Derneğimiz kuruluşunun ilk gününden bu yana herkesin tam katılımını sağlamayı amaçlamıştır. Bu nedenle, derneğimiz zamanla hiyerarşik olarak  esnetilmiş ve dernek içerisinde çift yönlü bir bilgi akışı sağlanmıştır.

Derneğimizin  verimliliğini artırmak ve daha etkili kararlar alınabilmesi için Değiştiren Adımlar Derneği, Sosyokrasi Yönetimi Kültürünü  yakından izlemekte ve yeni gelişen bir yönetim anlayışı olarak dikkate almaktadır.

 

Ayrı Evlerde Online Buluşmalar

Pandemi dönemi nedeniyle dernek olarak aldığımız karar sonucunda faaliyetlerimizi online buluşmalara taşıdık. Online buluşmaların dernek üzerinde olumlu etkisi olduğu ve çift yönlü fayda sağladığı gözlenmiştir. Bu doğrultuda dernek olarak online buluşmaların bize sağladığı fırsat alanlarını daha iyi bir konuma getirerek hizmet sunmayı amaçlıyoruz.

Online buluşmalar, insanlara daha fazla zaman tasarrufu sağladı. Böylelikle Değiştiren Adımlar Derneği tarafından düzenlenen etkinliklere daha fazla katılım sağlanmıştır. Bunun yanında insanların daha fazla etkileşimde olması ve paylaşılan linklerle etkinliklerin kalıcılığı sağlanmıştır.

Değiştiren Adımlar Derneği, etkinliklerine aktif katılım ve online buluşmalarla devam ettirmeyi amaçlamaktadır.

3. Dernek İçinde Konuşmacılar Hangi Kriterlere Göre Seçilmektedir?

Konuşmacılar, kendi alanlarında fark yaratmış, yenilik ve değişim getirmiş, topluma fayda sağlayan faaliyetlerde olan kişilerden seçilmektedir.

4. İş Dünyasına Hazırlık Olarak Neler Yapıyorsunuz?

Renkli Kampüs mezunlarımız dernek tarafından yılda bir kez düzenlenen kariyer günü etkinliğine katılım sağlayarak staj ya da iş olanaklarına sahip oluyorlar.

 

Geleceğin yeni meslekleri ve çalışma biçimleri anlatan seminerler vererek katılımcılarımızın kariyer planlarını yapmalarına yardımcı olmaktayız.

 

Derneğimizin resmi yonetim kurulu yanı sıra gönüllülerimiz de derneğin yönetiminde gönüllü olarak çalışmaktadırlar. Renkli Kampüs mezunu veya dernek içerisinde aktif olan bireyler dernek bünyesinde oluşturulmuş olan Genç Renkler ekiplerine gönüllü olarak katılabilirler.

 

Bu taleplerini dile getirdikleri takdirde kendilerine verilecek görevler ile Genç Renkler ekiplerine programa her zaman katılır ve istedikleri kendi yetkinliklerine uygun ekiplerde gönüllü olarak çalışabilir. Bu çalışmalar bir şirket içinde çalışmak gibi gönüllü bireylere çok değerli deneyimler kazandırır.

5. Birey Olarak Size Nasıl Destek Olabilirim?

Web sitesi üzerinden gönüllülük formunu doldurarak gönüllü olmak istediğinizi belirtebilirsiniz, formunuzu aldıktan sonra biz de sizinle iletisime gecebiliriz.

6. Derneğe Nasıl Üye Olabilirim?

Derneğimizin üniversite öğrencilerine yönelik düzenlediği Renkli Kampüs Programından mezun olduktan sonra Değiştiren Adımlar Derneğine üye olma hakkı kazanılır.

 

Değiştiren Adımlar Derneği; Renkli Kampüs mentörlerimize, destekçilerimize ve grup çalışmalarında aktif görev alan katılımcılarımıza derneğe üye olma hakkı sağlamaktadır.

 

Yönetim kurulu tarafından dernek aidatı yılda 50  TL olarak belirlenmiş olup dernek üyelik başvurusu kabul edildikten sonraki ay içerisinde üye aidatını dernek banka hesabına yatırabilirsiniz, başvuru formu, bir adet vesikalık fotoğraf, kimlik fotokopisi ve aidat makbuzunu tek bir maille info@degistirenadimlar.org adresine iletmeniz yeterlidir.

7. Derneğinizle kurumsal işbirliği gerçekleştirmek istiyoruz. Bunun için ne yapmalıyız?

Derneğimizle gerçekleştirmek istediğiniz işbirlikleri için info@degistirenadimlar.org adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.